top
logo

Cmentarz

 

Cmentarz w Skokowej został założony w połowie XIX w., na rzucie prostokąta. Po II wojnie nagrobki zostały zdewastowane. Pozostały tylko nieliczne płyty nagrobkowe.

Po długim czasie, w 2003 roku, cmentarz, staraniem Parafian, został uporządkowany. Pozostałe pomniki zostały umieszczone w jednym miejscu - upamiętniają w ten sposób wszystkich zmarłych pochowanych na tutejszym cmentarzu do 1945r. Na jednej z kaplic grobowych została umieszczona tablica w języku polskim i niemieckim wspominająca zmarłych mieszkańców.

29 sierpnia 2008 roku cmentarz został ponownie otwarty i poświęcony przez Księdza Arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, metropolię wrocławskiego.

 

Przez środek cmentarza prowadzi aleja lip drobnolistnych w wieku ok. 80 lat.  Dąb szypułkowy ok. 160-letni, obw. 330 cm, wys. 25 m, rośnie przy wejś­ciu na cmentarz.

 

 kif 0992

 

 

 

REGULAMIN CMENTARZA

PROSIMY O USZANOWANIE NASZYCH ZMARŁYCH

 

  1. CMENTARZ JEST OTWARTY OD ŚWITU DO ZMROKU.
  2. CMENTARZEM ZARZĄDZA PARAFIA PW.  NMP CZĘSTOCHOWSKIEJ W SKOKOWEJ.
  3. BIURO PARAFIALNE CZYNNE PO WIECZORNEJ MSZY ŚWIĘTEJ.
  4. WYKONYWANIE USŁUG CMENTARNYCH BEZ ZGODY ZARZĄDCY CMENTARZA JEST NIEDOZWOLONE.
  5. USTAWIANIE NAGROBKÓW ODBYWA SIĘ PO ZATWIERDZENIU PROJEKTU NAGROBKA I UZGODNIENIU TERMINU Z ZARZĄDCĄ CMENTARZA I PO OTRZYMANIU ZEZWOLENIA.
  6. SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW PRZY MOGIŁACH WYMAGA ZGODY ZARZĄDCY CMENTARZA.
  7. NIE WOLNO PORUSZAĆ SIĘ PO CMENTARZU POJAZDAMI MECHANICZNYMI I ROWERAMI.
  8. ZABRANIA SIĘ WPROWADZANIA ZWIERZĄT.
  9. ZABRANIA SIĘ ZRYWANIA I NISZCZENIE ZIELENI.
  10. ŚMIECI ORGANICZNE NALEŻY SKŁADAĆ DO ŚMIETNIKA.
  11. SZKŁO I PLASTIK DO OZNAKOWANYCH POJENIKÓW.  ZŁOMOWANE NAGROBKI NIE WRZUCAĆ DO ŚMIETNIKA,  NIE SKŁADOWAĆ POD PŁOTEM, NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ.
  12. GROBY NIEPROLONGOWANE PO 20 LATACH OD DATY POCHOWANIA, BĘDĄ PRZEZNACZONE DO PONOWNEGO POCHÓWKU. PRZESTAJĄ BYĆ WŁASNOŚCIĄ RODZINY.
  13. OPŁATĘ ZA PROLONGATĘ GROBU I USTAWIENIE NAGROBKÓW  PRZYJMUJE BIURO PARAFIALNE.

 

Zarządca Cmentarza

 

Rada Parafialna

 

 002

 

 

 

Kaplica cmentarna, pocz. XX w., prostokątna, od zach. kwadratowa wieża, murowana, nietynkowana. Dach dwuspadowy z naczółkiem od wsch., kryty dachówką. Konsolkowy fryz wieńczący kaplicy i gzyms wieńczący wieży. Okna oraz wejście wieży zamknięte półkoliście, nadproża   z klińców, obdasznice. Drzwi w szczycie wsch. zamknięte łukiem odcinkowym z klamrową obdasznicą. Na wieży i przy naczółku krzyże metalowe z trójlistnymi zakończeniami ramion. kif 0371
   
Kaplica grobowa, ok. 1920 r., murowana, nietynkowana. Dach dwuspadowy kryty dachówką. Wejście zamknięte półkoliście, pilastry narożne i przy wejściu. Nad wej­ściem krzyż z piaskowca, pomiędzy pilastrami owalne okienka. We wnętrzu profi­lowane obramienia po płytach inskrypcyjnych. Brak jakichkolwiek napisów. kif 0259
   
Kaplica grobowa, pocz. XX w., mu­rowana, tynkuwana. Dach kolebkowy, czterospadowy, kryty dachówką. Gzyms kordonowy i wieńczący. Wejście zamknięte półkoliście, przed nim portal: naczółek półkolisty podtrzymywany przez dwie jońskie kolumny z piaskowca. W naczółku litery alfa i omega, między nimi wieniec z liści laurowych, przecięty liściem palmowym (metaloplastyka). W zwieńczeniu naczółka krzyż kamienny z trójkątnymi końcówkami ramion. Po bokach portalu, między gzymsami owalne okienka. Drzwi i nadświetle z kutej kraty. Wewnątrz obramowanie po znisz­czonych płytach. 015
   
Tablica poświęcona zmarłym mieszkańcom miejscowości Gellendorf, pochowanych w latach 1912 - 1945r. kif 0254
   
   

 

 


bottom

Powered by Joomla!. Design by: joomla skin download  Valid XHTML and CSS.