top
logo

Duszpasterstwo OSP

                                                   "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

 Święty Florian - Patron Strażaków
Najczęściej spotykanym wizerunkiem św. Floriana jest, młodzieniec w stroju rzymskiego legionisty wylewający wodę ze skopka na płonący dom. Ten obraz świętego przechodził wiele przeobrażeń w sztuce ludowej jak i sakralnej. Raz przedstawiano go jako żołnierza, potem jako oficera rzymskiego a nawet księcia w hełmie i wspaniałej zbroi z lancą i proporcem w ręku. Niektóre opowieści ludowe mówiły, że Florian już jako dziecko ugasił pożar domu jednym skopkiem wody. Również wypadek jaki przydarzył się pewnemu węglarzowi, trudniącemu się wypalaniem węgli drzewnych ukazuje skuteczne pośrednictwo tego świętego u tronu Stwórcy. Węglarz ów podczas pracy przy wypalaniu węgli poprawiał żarzący się stos drewna i nieopatrznie wpadł do żaru. Był to człowiek nabożny i wyznawca świętego Floriana. W chwili grożącego mu niebezpieczeństwa westchnął do niego i w tym momencie rozżarzone węgle sczerniały, a węglarz cały i zdrów wydostał się na zewnątrz. Jeszcze inne podania umieszczają go w oddziale straży pożarnej w starożytnym Rzymie. Prawdopodobne wydaje się skojarzenie imion Floriana z legendy z Florianusem, który żył około 900 roku we Francji i był czczony jako patron broniący od ognia.

Wg. "Żywotów Świętych" św. Florian żył w końcu III wieku w prowincji Ufer Noricum [Austria] za panowania cesarzy Dioklecjana [245 - 316 n.e.] i Maksymiliana [235 - 238 n.e.]. Urodził się około 190 roku w Dolnej Austrii. W młodości poświęcił się służbie wojskowej i doszedł do stopnia dowódcy oddziału. W tym czasie bardzo dręczono i prześladowano chrześcijan. Szczególnym okrucieństwem wykazywał się namiestnik norycki Akvilinus, który w ogrodzie Laureakum uwięził 40 chrześcijan. Im to z pomocą pospieszył św. Florian. Postanowił dodać otuchy chrześcijanom i udowodnić, że za tą wiarę należy poświęcić wszystko, nawet własne życie. Wówczas nie do pomyślenia było, aby dowódca oddziału, wysoko ceniony żołnierz mógł być wyznawcą religii chrześcijańskiej i stawiać opór rozkazom cesarskim. Początkowo Akvilinus starał się odwieść Floriana od wyznawania chrześcijanizmu i zmusić go do złożenia ofiary bogom pogańskim. Kiedy Florian odmówił został skatowany do nieprzytomności, a kiedy i to nie pomogło kazano go biczować, a potem ostrymi, zakrzywionymi żelaznymi kolcami szarpano jego ciało. Florian znosił te katusze mężnie, pozostał wierny swojej wierze, cały czas modląc się. Następnie przywiązano mu młyński kamień do szyi i zrzucono z mostu do rzeki Enns - stało się to 4 maja 230 roku. I oto kat, który strącił Floriana do rzeki nagle oślepł, a wzburzona rzeka umieściła zwłoki męczennika na wystającym kamieniu nadbrzeżnym, gdzie osłaniał go skrzydłami rozpiętymi w kształcie krzyża olbrzymi orzeł.

                   012                   

Figura św. Floriana

w kościele NMP Częstochowskiej w Skokowej

Ofiarodawcy: Ochotnicza Straż Pożarna w Skokowej

Gminni Kapelani
alt Trzebnica
alt Oborniki Śląskie
alt Prusice - Ks. mgr Kazimierz Czuczoła
alt Wisznia Mała -
alt Zawonia - Ks. mgr Jacek Tomaszewski, ks. mgr Waldemar Kontek
alt Żmigród - Ks. mgr Andrzej Majchrzak

Kazimierz 014

       KAPELAN POWIATU  TRZEBNICKIEGO OSP

Ks. mgr Kazimierz Czuczoła

 

 002

 

ks. kapelan Waldemar Kontek /Zawonia/, ks. kapelan Kazimierz Czuczoła /Skokowa/

 

 

 

Ochotnicz Straż Pożarna w Skokowej

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Skokowej istnieje od 1945 roku. Siedziba znajduje się przy ul. Strażackiej. Jej założycielem a zarazem pierwszym prezesem był Matuszczak. Kolejnym Teodor Kreczmarz, Feliks Lewandowski. Przez wiele lat funkcję prezesa pełnił Józef Konieczny. Jego wkład w działalność OSP jest nieoceniona. Za wszystkie zasługi, swoje ogromne zaangażowanie i poświęcenie otrzymał najwyższe odznaczenie honorowe - najwyższe dla członków OSP - Złoty Znak Związku. Kolejną wybitną postacią prężnie działającą na rzecz OSP w Skokowej jest Józef Gruchała, który w tym roku obchodzi piękny jubileusz 45 lat pracy charytatywnej - strażaka. Za swoją oddaną pracę, poświęcony, cenny czas, niesienie pomocy innym, potrzebującym, często z narażaniem życia, otrzymał dwa lata temu również najwyższe odznaczenie - Złoty Znak Związku. Na co dzień Józef Gruchała pełni funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej i jest radnym reprezentującym Skokową w Radzie Gminy.  OSP w Skokowej bardzo aktywnie działa od wielu lat. Spośród 21 strażaków wybrano zarząd, którego skład przedstawia się następująco:

Józef Gruchała -  prezes, Marcin Dzięcielski -naczelnik, Krystian Brożek - zastępca naczelnika, Przemysław Stróżyński - skarbnik, Marlena Marticke - kronikarz,Dawid Michałowski - gospodarczy, ks. Kazimierz Czuczała - kapelan.

 straz2
 251068  IMG 1235

Młodzieżowa Drużyna Strażacka w Skokowej

Emilia Pospuła, Ewelina Pałka, Patrycja Tobolska, Natalia Siekirka, Wiktoria Kowalska,                Jagoda Makarewicz, Mikołaj Olszewski, Dawid Kowalski

 

Kopiuj  z 003

 W Wielką Sobotę i Dzień Zaduszny modlimy się za zmarłych

         strażaków na cmentarzu parafialnym w Skokowej

 045
 

Zmarli:

1. Józef Gawłowski

2. Teodor Kaczmarz

3. Marian Świątkiewicz

4. Teofil Lewandowski

5. Bolesław Zieliński

6. Józef Konieczny

7. Wincenty Misiurka

8. Tomasz Kowalski

9. Stanisław Duda

10. Stanisław Lewandowski

11. Wiktor Wojceszuk

 038
 

  3.12. - 4.12. 2013 r. peregrynacja krzyża Ojca św. bł. Jana Pawła II

 029
 

 

 IMG 1174

 

  IMG 1175

Ogólny program Pielgrzymki do Trzebnicy w dniu 18.10.2014:

  • 6.00 – Zawiązanie pielgrzymki i wyjście z Katedry Wrocławskiej.
  • postój I – most na Widawie – Krzyżanowice.
  • postój II – Malin.
  • postój III – Wysoki Kościół.
  • ok. 15.30 – wejście do Trzebnicy
  • 16.00 – Zakończenie Mszą św. (przy ołtarzu polowym)
 pielgrzymka 011
   pielgrzymka 014
 Ochotnicza Straż Pożarna przy Bożym Grobie 26.03.2016 r.  003
   


 


bottom

Powered by Joomla!. Design by: joomla skin download  Valid XHTML and CSS.